A felnőttoktatás jellemzői
- A felnőttoktatás megszervezését a köznevelési és a szakképzési törvények szabályozzák.
- 2021. január 1-től ún. alapszakmát csak szakképző intézmény szervezésében, iskolarendszerű formában lehet tanulni, melyet az állam finanszíroz.
- Az első két szakma (az első szakmai vizsga befejezéséig, a második szakma esetén legfeljebb három tanéven keresztül) és az első szakképesítés megszerzése az első képesítő vizsga letételéig, függetlenül az oktatás munkarendjétől, mindenki számára ingyenes.
- Minden 16. életévét betöltött, nem tanköteles személy részt vehet az ingyenes, felnőtteknek meghirdetett képzésekben.
- A munkahellyel nem rendelkező tanulók önmaguk után fizetik a TB-t.
- A tanuló attól az évtől kezdődően, melyben gimnázium és szakképző iskola esetén 25. életévét betölti, kizárólag felnőttoktatás keretében kezdheti meg az új tanévet.
- A képzési idő a legtöbb esetben 2 év, amely az iskolai szüneteket is tartalmazza.
- Előzetes tudás is beszámítható, amelyről az iskola vezetője dönt. (Ezáltal a képzési idő csökkenhet.)
- A szakmai oktatás a jelentkezők megfelelő létszáma esetén indulhatnak.
- Az új szakmajegyzékben az 5-ös számmal kezdődő képzések bemeneti követelménye az érettségi bizonyítvány és a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálat, valamint egyes szakmáknál pályaalkalmassági vizsgálat. Ezekről a jelentkezőknek kell gondoskodni. (Nem az intézményben történik.)
- Az oktatás elméleti része az iskolában, a gyakorlati része pedig belső tanműhelyben vagy külső gyakorlati helyen zajlik.
- A képzések indítása folyamatosan, akár az iskolai tanévtől függetlenül is történik.
- A képzések sikeres vizsga esetén szakmai bizonyítvánnyal zárulnak.
- Beiratkozás az iskolában történik.
Az egyes szakmák Képzési és Kimeneti Követelményeit és Programtanterveit az ikk.hu oldalon olvashatja el. Ugyanezen az oldalon tájékozódhat a szakképzéssel kapcsolatos legfrissebb információkról is (Szakmafüzet, Továbbtanulási irányok, Kérdések és válaszok).
Válaszható szakmák
Amennyiben a megjelölt ágazatokon belül más szakmák iránt érdeklődik, kérjük vegye fel a kapcsolatot a felnőttoktatási koordinátorunkkal!
2024. szeptembertől
- Mezőgazdaság és erdészet ágazat
- Mezőgazdasági technikus (508111709)
- Állattenyésztő - 2 év
- Növénytermesztő - 2 év
- Mezőgazdasági technikus (508111709)
- Egészségügy ágazat
- Általános ápoló (509130301) - 3 év
- Egészségügyi asszisztens (509130302)
- Radiográfiai asszisztens - 2 év
Az oktatás jelenléti formában történik hétköznap (heti 2 nap) általában 16 órai, szombati napokon 8 órai kezdéssel valósulhat meg. Az egészségügyi képzések elméleti órái a Klinikai Központ oktatótermében kerülnek megtartásra, így Pallagra nem kell kiutazni.
2025. szeptembertől
- Egészségügy ágazat
- Klinikai laboratóriumi szakasszisztens (509140305)
- Kémiai laboratóriumi szakasszisztens - 4 hónap
- Klinikai laboratóriumi szakasszisztens (509140305)
A képzés belépési feltétele Klinikai laboratóriumi szakasszisztens szakma megléte. Az elméleti és gyakorlati képzéssel kapcsolatos információkat később tesszük közzé.
Jelentkezés
Kérjük, töltse ki a jelentkezési űrlapot! Az adatok rögzítése után a felnőttoktatási koordinátorunk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot a megadott elérhetőségeken.
Ha kérdése van, kérjük, keresse Varga Adrienn felnőttoktatási koordinátort a felnottoktatas@balashazy.unideb.hu címen vagy a +36 30 083 5790-es telefonszámon!