Technikum - Tájékoztató

Általános tudnivalók

  • A képzési idő 5 év (egyes esetekben 6 év).
  • Magyar nyelv és irodalomból, matematikából, történelemből valamint egy idegen nyelvből ugyanaz a tananyagtartalom, mint gimnáziumban.
  • A 9-10. évfolyam során széles körű ágazati szakmai alapoktatás folyik a választott ágazat szerint.
  • A 9. évfolyamon a diákok komplex természettudományos tantárgyat, majd 10-11. évfolyamon ágazatnak megfelelően csak egy természettudományos tárgyat tanulnak.
  • A 10. évfolyam végén a sikeres ágazati alapvizsga után a diákok szakmairányt választanak.
  • A 11. évfolyamtól kezdődően a képzés duális rendszerben történik, amelynek során a diákok munkaszerződést kötnek és munkabért kapnak.
  • A 12. évfolyam végén a diákok magyar nyelv és irodalomból, matematikából és történelemből előrehozott érettségit tesznek.
  • A 13. évfolyam végén a diákok idegen nyelvből érettségiznek, valamint szakmai technikus vizsgát tesznek. A technikus vizsga az ötödik érettségi tárgynak, illetve emelt szintű érettségi vizsgának felel meg.
  • Az 5 év elvégzése után a diákok egyszerre kapnak érettségi bizonyítványt és technikusi oklevelet. A jó tanulmányi eredménnyel végzett tanulók a szakmai vizsgájuk beszámításával tovább tanulhatnak felsőoktatásban azonos ágazaton belül.

Okleveles technikus 🎓

Az okleveles technikus képzés az iskola és a Debreceni Egyetem együttműködésén alapszik. A tanulók az iskola és az egyetem által közösen kidolgozott, emelt szintű szakmai program alapján végzik a technikumot. A képzésbe beépített többlet ismeretanyag elsődlegesen felsőfokú alapozó ismeretek elsajátítására irányul.

A képzési idő a „hagyományos” technikumival megegyező (5 év). Az ágazati alapoktatás a közös ágazati tartalommal folyik, vagyis az első két évben ugyanúgy az ágazati alapismereteket sajátítják el a tanulók. A többlet oktatási tartalom a szakmaválasztást követően, a szakirányú oktatás során épül be a képzésbe.

Ajánljuk azoknak a jó tanulmányi eredménnyel rendelkező fiataloknak, akik tudatosan szeretnék építeni jövőjüket, akik érettségi végzettséggel szakmát kívánnak tanulni, majd az egyetemen kívánják tovább folytatni tanulmányaikat.

A képzést elvégzettek a magasabb szintű szakmai ismeretekre utaló „okleveles technikus” megjelölést használhatják.

Választható szakmák

Legutóbbi frissítés: 2024. 04. 18. 11:39