A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) 2016. október 1-jén Budapesten rendezte meg a Tehetségpontok munkájának elismerése céljából szervezett ünnepélyes táblaátadást, amelyen intézményünk is részt vett.
A tavasszal folytatott akkreditációs eljárásban intézményünk a MATEHETSZ által felkért Akkreditációs Bizottság helyszíni és online konzultációja, ellenőrzése valamint javaslata alapján elnyerte a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács akkreditált kiváló Tehetségpontja címet. Iskolánk 2010-től regisztrált TehetségPontként működött, így az itt szerzett tapasztalatok és eredmények alapján adtuk be a kiváló TehetségPont címére vonatkozó akkreditációs kérelmünket. A címet 2019-ig használhatjuk, amelyet megújíthatunk, egy újabb eljárás keretében.
Az idei eljárásban bemutattuk az intézményben folyó tehetséggondozó programjainkat a tehetséges tanulók beválogatásától, a gondozó programokon és a hatásvizsgálaton keresztül. A programunk része a tehetség-tanácsadás, együttműködés az intézmény ilyen irányú munkáját segítő szervezetekkel, kutató munka, rendezvények megtartása a tehetségek kibontakozására és támogatására.
A programunk röviden:
- Földrajzi versenyekre és konferenciákra felkészítő program, tanórai kereteken kívül, melynek célja tanulóink felkészítése a DE TTK-s földrajzi és a helyi környezetvédelmi konferenciákra és a Less Nándor országos földrajz versenyre.
- Felkészítés a tanév során városi és megyei vers- és prózamondó versenyekre eredményes részvétellel.
- Angol nyelvvizsgára felkészítés, tanórai kereten kívül, a KER alapján meghatározott szóbeli kommunikációs készség és szövegértés fejlesztésével, differenciáltan, egyéni haladást figyelembe véve.
- Diákolimpiai felkészítés (futsal), melynek célja tehetséges fiatalok kiválasztása a labdarúgás speciális ágára a futsalra, valamint versenyeztetésük a diákolimpián (továbbjutás a városi csoportból), illetve sportszervezeti keretek között.
- Felkészülés a „Lippai Napok – Nemzetközi Agrárifjúsági Találkozó és Szakmai Verseny”-re, ahol a tananyagon túlmutató gazdagító és szakmai kompetenciákat fejlesztő programmal a szakmailag tehetséges és motivált diákokat készítjük fel az évente megrendezésre kerülő szakmai versenyre.
- Az intézmény kiemelkedő rendezvényeire műsorok szervezése kollégiumi tanulóink részvételével. Olyan kollégista tanulók szerepelnek ebben a programunkban, akik tehetségesek énekben, táncban és egyéb művészeti kategóriákban.
Tehetséggondozó programjainkban kiemelkedő együttműködő partnerek:
- Debreceni Labdarúgó Akadémia (DLA)
- Debreceni Egyetemi Atlétikai Club (DEAC)
- Gróf Wass Albert Társaság
- Cambridge Nyelviskola
- Debreceni Egyetem Neveléstudományok Intézete Közoktatási Vezető Programja
- Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Neveléstudományok Intézete
- Debreceni Egyetem Földtudományi Intézet
Tehetségeinket támogató saját szervezésű rendezvényeink:
- Környezetvédelmi Konferencia és ÖKO nap
- Wass Albert vers és prózamondóverseny
- Szakmai hét tehetséges mezőgazdasági és élelmiszerágazatos tanulóinknak a Debreceni Egyetem (MÉK) oktatói részvételével
- Szakmai Fórum, „Pallagról indultam” címmel, ahol sikeres volt tanítványaink osztják meg életútjukat, tapasztalataikat
- Sportkarrier, sporttal kapcsolatos továbbtanulási lehetőségek a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet oktatói közreműködésével.
Tehetségeinket támogató kutatási területünk saját pedagógusaink részvételével:
Fiatal labdarúgók életpálya-elképzelései, értékrendjének kialakulásában résztvevőtényezők. Az akkreditációs folyamat tapasztalatai megerősítették, hogy az intézményben szakmailag hiteles és magas színvonalon folyik a tehetséggondozás, így kompetens tagja és aktív részese a TehetségPontok országos és határokon túl is átívelő hálózatának.
A Balásházy tehetséggondozó programjait és az akkreditációt támogató pedagógusok:
- Bencze Rita
- Buglyó Roland
- Ecsedi Zsolt
- Godó László
- Kisházi Béla
- Kunkli Erzsébet
- Nagy Erika
- Papp Tímea
Debrecen, 2016. 10. 04.